suma: 0,00 zł do kasy
Pastuch na dziki - sprytny sposób na ochronę posesji
Pastuch na dziki - sprytny sposób na ochronę posesji

Zarówno koła łowieckie, jak i właściciele posesji wiejskich zgodnie twierdzą, że jednym z najgroźniejszych szkodników na takich terenach jest dzik. To silne i duże zwierzę w ciągu jednej nocy jest w stanie splądrować cały sezonowy wysiłek rolnika. Wielu farmerów nie jest nawet w stanie odzyskać swojego wkładu w inwestycję, mimo ubezpieczenia plonów. W takiej sytuacji, by chronić ziemię, wielu z nich decyduje się na elektryczne ogrodzenia swoich posesji, czyli na pastucha na dziki. Szczególnie często są one stosowane na terenach przylegających do lasu. Koła łowieckie zobowiązane do rekompensaty szkód wyrządzanych przez dziki, także rekomendują taką formę zabezpieczenia.

Jaka moc pastucha na dziki jest właściwa

Dobór mocy urządzenia chroniącego posesję przed dzikami, wcale nie jest sprawą prostą i oczywistą. Ważne by miała ona charakter odstraszający. Z drugiej zaś strony, nie powinna robić krzywdy dzikiemu zwierzęciu. Najskuteczniejsze pastuchy na dziki to te, których moc nie jest niższa niż 3000mJ, a różnica potencjałów w urządzeniu oscyluje w granicy 10000V. Takie parametry techniczne powinny skutecznie zabezpieczać teren nawet przy bardzo dużej długości ogrodzenia. Przy zakupie pastucha na dziki, pamiętajmy o budowie skóry tego zwierzęcia. Bardzo gruba szczecina, którą jest pokryty, w wielu przypadkach chroni dzika przed odczuciem bólu. W związku z tym zbyt słaba moc ogrodzenia kompletnie nie zda egzaminu.

Tylko właściwe mocowanie pastucha na dziki zabezpieczy uprawy

Ważnym elementem projektu ogrodzenia elektrycznego jest wysokość rozmieszczonych linek. Najlepszym rozwiązaniem przy pastuchu na dziki wydają się być linki stalowe, gdyż mają one największa odporność na zrywanie. Właściwie zastosowane ogrodzenie elektryczne składa się z dwóch równolegle ułożonych linek stalowych. Pierwsza z nich powinna być zawieszona na wysokości 40-45 cm nad ziemią natomiast druga na wysokości 70-75 cm nad ziemią. Takie ułożenie pastucha daje najlepsze efekty i pozwala na najskuteczniejszą ochronę terenu. Bywają oczywiście areały na terenach górzystych, gdzie właściwe jest dołożenie jeszcze trzeciej linii ogrodzenia. Wówczas robi się to na wysokości 20-25 cm nad ziemią.

Pastuch na dziki a bezpieczeństwo

Istotną sprawą przy montażu każdego elektrycznego ogrodzenia jest odpowiednie jego oznakowanie. Mając na uwadze bezpieczeństwo sąsiadujących z ogrodzeniem gospodarstw, niezbędne są tablice informacyjne. Ludzie, którzy sąsiadują z tego typu zabezpieczeniem, powinni być o tym poinformowani. Dzięki temu mają szansę chronić siebie i innych przed przypadkowych porażeniem prądem.

 

pastuchy elektryczne na dziki

 

profiter do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl