Zarówno koła łowieckie, jak i właściciele posesji wiejskich zgodnie twierdzą, że jednym z najgroźniejszych szkodników na takich terenach jest dzik. To silne i duże zwierzę w ciągu jednej nocy jest w stanie splądrować cały sezonowy wysiłek rolnika. Wielu farmerów nie jest nawet w stanie odzyskać swojego wkładu w inwestycję, mimo ubezpieczenia plonów. W takiej sytuacji, by chronić ziemię, wielu z nich decyduje się na elektryczne ogrodzenia swoich posesji, czyli na pastuch na dziki. Szczególnie często są one stosowane na terenach przylegających do lasu. Koła łowieckie zobowiązane do rekompensaty szkód wyrządzanych przez dziki, także rekomendują taką formę zabezpieczenia.
Każdy, kto urządzał swoją posesję, wie ile pracy należy włożyć, by móc cieszyć się pięknym domem i zadbanym ogrodem. Jeśli już szczęśliwcowi udało się zrealizować marzenie i zamieszkać w wymarzonym domu chciałby, by tej sielanki nic nie zakłócało. Świetnie! Niestety życie nie jest aż tak łaskawe. Najczęściej wraz z przeprowadzką, na posesji pojawiają się również inni lokatorzy. Małe, acz zwinne gryzonie, uwielbiające zaciszne zakamarki piwnic, garażu lub strychu. Nierzadko, zamieszkują także przydomowe pięknie zadbane ogrody. O kim mowa? O odwiecznym wrogu wszystkich gospodyń, czyli o myszach. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!
Ogrodzenia elektryczne to niezawodny sposób ochrony upraw i pastwisk przed dzikimi zwierzętami. Od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników, hodowców bydła i kół łowieckich. Z jednej strony bowiem zabezpieczają przed niechcianymi intruzami. Z drugiej wyznaczają teren pastwiska, uniemożliwiając rozpierzchnięcie się stada. Coraz częściej można je również spotkać na terenach działkowych położonych w pobliżu lasów. Jak podłączyć pastuch prawidłowo? Jakie są najczęściej popełniane błędy? O czym należy pamiętać? Sprawdź koniecznie!
Przy hodowli konia należy uwzględnić wiele czynników. Tak naprawdę najlepiej będzie, jeśli masz już doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Nie zapomnij, że infrastruktura także jest bardzo istotna. To jednak początek drogi, a przed tobą wiele tematów, które musisz rozwiązać. Musisz rozwiązać kwestie dotyczące miejsca, biznesplanu i zabezpieczenia stada.
Hodowla zwierząt może być pasjonującym i dochodowym zajęciem. Warto jednak zaznaczyć, że kluczem do sukcesu jest jej odpowiednia organizacja. To właśnie od niej zależy komfort zwierząt i ich opiekunów, który zwykle bezpośrednio przekłada się na aspekty ekonomiczne. Rozważasz hodowlę bydła mięsnego i zastanawiasz się, co warto wiedzieć o takim przedsięwzięciu? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w jego organizacji!
Hodowla zwierząt to niełatwe zajęcie, które wymaga wiele pracy i zaangażowania. Niestety profesja ta nie zawsze przynosi pożądane zyski. Co więcej, oczekiwania rynku i konsumentów względem hodowców stale rosną. Jak im sprostać i stworzyć opłacalną hodowlę? Przedstawiamy kilka wskazówek opracowanych na podstawie trendów, które obserwuje się na rynku. Branża hodowlana stale się zmienia, a konsumenci stają się coraz bardziej świadomi. Z tego względu warto zadbać o to, by modernizować chów i na bieżąco odpowiadać na rynkowe potrzeby.
To podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać, zanim zdecydujemy się na zakup. Pierwszy element, stanowiący kręgosłup całego ogrodzenia, to słupki. Mogą być wykonane z różnych materiałów, zależnie od naszych potrzeb. Wyróżniamy tzw. słupy główne, umiejscawiane w rogach pastwiska, a także tam, gdzie ogrodzenie się załamuje. Dodatkowe słupki można umieścić na odcinkach między głównymi dla większej stabilności konstrukcji. Ponadto można też skorzystać z belek poprzecznych.