suma: 0,00 zł do kasy
Jak podłączyć elektryczny pastuch? Sprawdzamy!

Ogrodzenia elektryczne to niezawodny sposób ochrony upraw i pastwisk przed dzikimi zwierzętami. Od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników, hodowców bydła i kół łowieckich. Z jednej strony bowiem zabezpieczają przed niechcianymi intruzami. Z drugiej wyznaczają teren pastwiska, uniemożliwiając rozpierzchnięcie się stada. Coraz częściej można je również spotkać na terenach działkowych położonych w pobliżu lasów. Jak podłączyć pastuch prawidłowo? Jakie są najczęściej popełniane błędy? O czym należy pamiętać? Sprawdź koniecznie!

Jak podłączyć pastuch? Najważniejsze zasady

Każdy zestaw ogrodzenia elektrycznego posiada kilka niezbędnych elementów. Należą do nich przewody, paliki, kable podłączeniowe, palik lub listwa uziemiająca, zasilacz oraz elektryzator. Na początku trzeba dokładnie oszacować, jaką powierzchnię chcemy ogrodzić. Ważne jest również sprawdzenie, czy w pobliżu jest ogólnodostępna droga lub czy jakaś nie przechodzi przez ogradzany teren. Wiedząc już to wszystko, sprawdź, jak podłączyć pastuch, aby ogrodzenie było bezpieczne. Gotowe zestawy zawsze mają dołączoną instrukcję, z którą koniecznie warto się zapoznać. Dla osób, które same chcą skonstruować pastucha, przypominamy najważniejsze sprawy.

Elektryzator

Dobór odpowiedniego elektryzatora to najważniejsza odpowiedź na pytanie, jak podłączyć pastuch. Przede wszystkim należy przeanalizować, w jakich warunkach będzie on pracował. Elektryzatory zasilane są sieciowo lub akumulatorowo. Jak można się domyślić, elektryzatory sieciowe muszą mieć możliwość podłączenia do sieci głównej. Posiadają przez to również większą moc. W miejscach oddalonych od sieci elektrycznej zdecydowanie lepiej sprawdzą się natomiast elektryzatory akumulatorowe. Są one zasilane bateriami lub akumulatorem samochodowym.

Moc elektryzatora

To najważniejszy parametr całego ogrodzenia elektrycznego. Gdy zastanawiasz się, jak podłączyć pastuch, bezwzględnie musisz wziąć pod uwagę potrzebną moc. Musi być ona dobrana bardzo precyzyjnie, aby pastuch spełniał swoją funkcję i był bezpieczny dla otoczenia. Ogrodzenie ma ochraniać bydło hodowlane bądź uprawy, odstraszając dziką zwierzynę, a nie ją uśmiercając. To bardzo ważne również z punktu widzenia zwierząt, które na co dzień przebywają w zagrodzie. Moc elektryzatora powinna być również dostosowana do wielkości całego ogrodzenia.

Paliki i słupki

Na rynku jest ich duży wybór. Najbardziej popularne są paliki drewniane, które wzmacniają całe ogrodzenie. Można również spotkać słupki plastikowe i włókna szklanego. Niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, paliki należy dobierać wielkością do zwierzyny, jaką mają chronić. Należy je dobrze wkopać do ziemi na minimum 50 cm. Wybór słupków jest związany z późniejszym montażem izolatorów.

Przewody

W tym przypadku również mamy ich kilka rodzajów. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć pastuch, żeby spełniał Twoje oczekiwania, poświęć chwilę na wybór przewodów. Taśmy są bardzo dobrym wyborem dla zwierząt hodowlanych. Bydło z daleka widzi granicę wybiegu. To również doskonałe rozwiązanie dla pastwiska koni ze względu na dużą wrażliwość tych zwierząt. Jak podłączyć pastuch, aby zabezpieczyć wybieg przed niechcianymi drapieżnikami? Wybierz przewody z drutu lub linki stalowej, ponieważ są najbardziej odporne na zerwanie. W ogródkach działkowych i na małych uprawach zdecydowanie korzystniejsze okażą się wszelkie plecionki. To najskuteczniejsza ochrona przed małymi szkodnikami.

Uziemienie

Jeśli myślisz, że wiesz już jak podłączyć pastuch, to przypominamy jeszcze o uziemieniu ogrodzenia. To niezwykle istotny element w całej konstrukcji. Dzięki uziemieniu prąd przechodzący przez całą instalację nie powoduje szkód dla zwierząt. Dodatkowo bolec uziemiający podłączany jest do odgromnika. To rozwiązanie zabezpiecza elektryzator oraz całe ogrodzenie podczas wyładowań atmosferycznych. Jest również niezastąpione przy awariach i ewentualnych przebiciach.

Jak podłączyć pastuch? Najczęściej popełniane błędy

Pomimo iż podłączanie pastucha wydaje się proste, można popełnić wiele błędów. To z kolei może zagrażać bezpieczeństwu zwierząt oraz ludzi. Czego musisz unikać, aby podłączyć pastuch prawidłowo?

Źle dobrany elektryzator

To podstawowy błąd, jaki możesz popełnić. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, wielkość ogrodzenia oraz jakie zwierzęta będą pilnowane lub odstraszane.

Niewystarczające uziemienie

Ten błąd pojawia się, kiedy ogrodzenia są duże. W takim wypadku należy zastosować kilka palików uziemiających, które utrzymają zamknięcie całego obwodu.

Zbyt bujna roślinność

Moc impulsu będzie słabsza, gdy na ogrodzeniu jest dużo traw i innych roślin. Jak podłączyć zatem pastuch? Przygotuj odpowiednio teren i usuń zbędną roślinność.

Nieodpowiednie przewody

Dobrze dobrane przewody to klucz do sukcesu. Możesz zastosować wymienione tu linki, taśmy i druty. Nigdy nie podłączaj pastucha przy użyciu druta kolczastego.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ogrodzenie elektryczne to gwarancja skuteczności na lata. Możesz spróbować skonstruować je samodzielnie według powyższych wskazówek. Warto jednak skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w naszym sklepie.

profiter do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl