suma: 0,00 zł do kasy
Hodowla świń – wymagania, jakim trzeba sprostać, by utrzymywać trzodę

Prowadzenie hodowli zwierząt gospodarskich to wciąż kluczowe zadanie wielu rolników. Bardzo ważne jest przy tym przestrzeganie zasad, które określają, w jakich warunkach można trzymać zwierzęta. To istotne ze względu na późniejsze losy trzody chlewnej. Dziś podpowiadamy jakie zasady obowiązują, gdy Twoim zadaniem jest hodowla świń. Wymagania, jakie trzeba spełnić z pewnością pomogą Ci robić to jeszcze lepiej.

Wymagania dotyczące budynku, w którym odbywa się hodowla świń

Stan budynku, w którym żyją zwierzęta hodowlane i klimat w nim panujący, to bardzo istotny aspekt całej działalności. Warto więc zacząć od przygotowania odpowiedniego pomieszczenia, które zapewni dobry stan zdrowia hodowli świń. Wymagania co do warunków, jakie trzeba zapewnić, związane są z ustawieniem światła, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz hałasu. Ponieważ w pomieszczeniu zbierać się będą szkodliwe gazy, bardzo istotny jest ruch powietrza. Wentylacja zapewnia usuwanie dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru, jakie towarzyszą hodowli. Konieczna jest też ochrona przed drobnoustrojami, grzybami, pleśnią i pasożytami. Wbrew pozorom świnie należą do bardzo czystych zwierząt, stąd istotne jest utrzymywanie odpowiednich warunków. Wszystko to ma wpływ na przyrost świń i ich odporność, dlatego nie wolno sprawy bagatelizować.

Warunki żywnościowe, jakie trzeba spełnić w trakcie hodowli świń

Hodowla świń potrzebuje stałego dostępu do świeżego jedzenia i wody. To warunkuje zdrowie poszczególnej sztuki. Każde zwierzę powinno mieć dostęp do świeżej, nie odstanej wody, dlatego konieczne jest zamontowanie odpowiedniej liczby poideł. Przyjmuje się, że jedno przypada na 10 świń. Istotna jest także temperatura wody, która zimą powinna być podgrzewana. Sama pasza może występować w dwóch formach: suchej i mokrej. W tym drugim przypadku ilość spożywanej wody będzie mniejsza, jednak wciąż nie wolno o niej zapominać.

Hodowla świń wymaga zapewnienia zwierzętom rozrywki

Trzoda chlewna może zachowywać się agresywnie, co objawia się gryzieniem zwierząt. Najczęściej dzieje się tak, gdy występuje zbyt duże zagęszczenie, brak wody i niewłaściwa dieta. Hodowla świń potrzebuje także rozrywki. Wymagające warunki prawidłowego rozwoju zwierząt dotyczą też dostępu do bezpiecznych zabawek. Mogą one przybrać postać wiszących łańcuchów, piłek, opon, drewna do gryzienia i worków wypełnionych sianem. Warto pamiętać, by były to rzeczy czyste. Jeśli agresja nie ustanie, pozostaje jedynie przenieść agresora do osobnego kojca.

profiter do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl