suma: 0,00 zł do kasy
Hodowla bydła mięsnego: garść praktycznych wskazówek dla początkujących!
Hodowla bydła mięsnego: garść praktycznych wskazówek dla początkujących!

 

Hodowla zwierząt może być pasjonującym i dochodowym zajęciem. Warto jednak zaznaczyć, że kluczem do sukcesu jest jej odpowiednia organizacja. To właśnie od niej zależy komfort zwierząt i ich opiekunów, który zwykle bezpośrednio przekłada się na aspekty ekonomiczne. Rozważasz hodowlę bydła mięsnego i zastanawiasz się, co warto wiedzieć o takim przedsięwzięciu? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w jego organizacji!

 

Hodowla bydła mięsnego to rozwiązanie, które poleca się między innymi gospodarzom dysponującym dużą powierzchnią trwałych użytków zielonych lub słabo zagospodarowanej ziemi. Warto jednak zaznaczyć, że chów wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego przed rozpoczęciem jego organizacji, zadbaj o przygotowanie teoretyczne. Przyjrzyjmy się najważniejszym wymaganiom i podstawowym zachowaniom bydła mięsnego.

 

Wymagania bydła mięsnego

 

Wbrew pozorom organizacja hodowli bydła mięsnego wcale nie musi być trudna! Co więcej, wymaga zdecydowanie mniejszej inwestycji i niższych nakładów pracy niż chów bydła mlecznego. Zwierzęta dobrze znoszą niskie temperatury, dlatego nie potrzebują zaawansowanych budynków inwentarskich. Powinny mieć jednak dostęp przynajmniej do zadaszonych wiat, dużych wybiegów i solidnych, niezamarzających poideł.

 

Hodowla bydła mięsnego – co warto o niej wiedzieć?

 

W hodowli bydła mięsnego warto zadbać o doświadczony personel, ponieważ zwierzęta mogą sprawiać problemy przy zabiegach weterynaryjnych i zootechnicznych. Obsługa bydła powinna być stanowcza, ale pozbawiona agresji. Bardzo istotne jest także zapewnienie odpowiednich warunków w kojcach, pomieszczeniach i na pastwiskach. Zwraca się uwagę na to, że zwierzęta powinny mieć przestrzeń i możliwość swobodnego oddalenia się od potencjalnego zagrożenia. Korzystnie wpływa to na ich usposobienie i zaufanie do obsługi.

 

Ważny aspekt hodowli bydła mięsnego, czyli pastwiska

 

Bydło mięsne musi mieć dostęp do pokaźnych pastwisk, dlatego warto pomyśleć o ich odpowiedniej organizacji i zabezpieczeniu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie elektrycznych ogrodzeń (pastuchy elektryczne), które z jednej strony zapobiegną oddalaniu się zwierząt, a z drugiej ochronią je przed dzikimi zwierzętami.

 

Co warto wykorzystać w hodowli bydła mięsnego?

 

W hodowli bydła mięsnego kluczowe znaczenie ma także odpowiedni sposób żywienia. W jego organizacji doskonale sprawdzą się solidne karmidła, które zapobiegną stratom paszowym. W codziennej obsłudze zwierząt nieocenione są także wygodne obroże lub kantary. W organizacji hodowli uwzględnij również pomieszczenia dla krów cielnych i osobników chorych.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki nieco przybliżyły Ci kwestię hodowli bydła mięsnego. Jeśli rozglądasz się za akcesoriami do jej organizacji, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu! Znajdziesz w niej wiele praktycznych rozwiązań, które pomogą Ci w codziennej opiece nad zwierzętami.

 

 

 

 

 

profiter do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl