Chociaż wygląda przyjaźnie, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Mowa o kunie, która coraz częściej zasiedla budynki gospodarcze. Atakuje kury i inne ptactwo. Ten niepozorny drapieżnik bez problemu wspina się też po ścianach i elementach konstrukcyjnych. W ten sposób trafia na domowe poddasza, gdzie niszczy wełnę mineralną i oznacza teren. Sprawdź jak pozbyć się kuny i przegonić nieproszonego gościa.
Skuteczną metodą pozbycia się kuny jest złapanie jej w pułapkę
Kuny wywołują wiele szkód, niszcząc termoizolację, przegryzając kable, a także znacząc teren odchodami. Do tego są głośne i to najczęściej nocą. Uciążliwego towarzysza, jakim jest kuna, można się na szczęście pozbyć. Ponieważ jest to gatunek pod ochroną, w grę wchodzą tylko humanitarne sposoby. Wypłoszenie kuny możliwe jest dzięki ustawionym pułapkom, ustawionym przy ścianie domu. Zwierzę wejdzie do środka i dzięki systemowi zapadek pozostanie wewnątrz. Na zachętę najlepiej posłuży kurze jajo. Pułapkę i przynętę montuj w rękawicach, aby zwierzę nie poczuło Twojego zapachu. Złapaną kunę trzeba wywieźć do lasu, z dala od domu.
Zapobiegaj pojawieniu się kuny, a nie będziesz musiał się jej pozbywać
Gdy masz już pewność, że zwierzęcia nie ma, przygotuj się na jego powrót. Oczywiście nie musi chodzić o dokładnie tego samego osobnika, szczególnie gdy wywiozłeś go dość daleko. Odstraszacz elektryczny, który emituje ultradźwięki, będzie do tego idealny. Specjalne tony uniemożliwiają kunie przebywanie przez dłuższy czas w takim miejscu. Urządzenia montuje się szybko i sprawnie, gdyż wystarczy do tego kawałek metalowej powierzchni. Rura bądź rynna sprawdzą się idealnie. Dobrej jakości produkt odporny jest na działanie warunków atmosferycznych, przetrwa więc przez długi czas.
Gdy już pozbyłeś się kuny, zabezpiecz teren
Odstraszacz jest jednym sposobem radzenia sobie z kunami. Gdy nie chcesz, by znów pojawiły się na posesji, zabezpiecz wszelkie otwory w budynkach i drzwiach. Dokładna inwentaryzacja i uszczelnienie są bowiem skutecznym sposobem na to, by pozbyć się kolejnej kuny. Przygotowane wcześniej legowisko to dość skuteczny motywator dla następców. Warto też poumieszczać w różnych miejscach odstraszacze zapachowe. Wykorzystują one psie włosie i substancje zapachowe, które oddziaływają na zmysły kuny, która czuje wroga. Rozważ też umieszczenie elektrycznego pastucha, montowanego w rynnach. Szkodnik nie ma szansy się przez niego przebić, najpewniej więc zrezygnuje z kolejnej próby.