Przy hodowli konia należy uwzględnić wiele czynników. Tak naprawdę najlepiej będzie, jeśli masz już doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Nie zapomnij, że infrastruktura także jest bardzo istotna. To jednak początek drogi, a przed tobą wiele tematów, które musisz rozwiązać. Musisz rozwiązać kwestie dotyczące miejsca, biznesplanu i zabezpieczenia stada.
Hodowla konia — piękne i wymagające marzenie
Podczas rozpoczynania hodowli konia powinieneś zweryfikować sensowność tego przedsięwzięcia. Z całą pewnością tego typu zajęcia może dawać wiele satysfakcji, jednak tylko najwytrwalsi będą w stanie z niego czerpać dochody. Inaczej jest, gdy chcesz się tym zająć tylko dla własnej przyjemności. Aspekty ekonomiczne schodzą na dalszy plan. Wiele czynników jest podobnych — jak więc zapewnić odpowiednie warunki tym zwierzętom? Oto odpowiedzi na te pytania.
Bezpieczeństwo i komfort — konie tego potrzebują
Hodując konie, musisz im zapewnić odpowiednie warunki lokalowe. Potrzebne będzie pomieszczenie gospodarcze, w którym zwierzęta będą mogły znaleźć schronienie i pożywienie. Taki budynek musi być wyposażony w poidła i podajniki pożywienia. Dobrze jest mieć także tam miejsce na maszynę, na którą sprawnie przerzucisz obornik. Poza budynkiem niezbędny będzie wybieg, dla jednego zwierzęcia to minimum dziesięć arów. Taka przestrzeń jest wystarczająca na wybieganie się, jednak to zdecydowanie za mało, żeby myśleć o wypasie od wiosny do jesieni. W tym drugim przypadku będzie ci potrzebny areał o powierzchni około hektara. Ponadto dobrze by było, żeby na nim znajdowały się zacienione obszary. Dzięki temu zwierzęta będą mogły skryć się w tych miejscach przed słońcem.
Ochrona wybiegu dla koni — co zrobić, by je zabezpieczyć?
Oczywiście wybieg dla koni musi być ogrodzony w odpowiedni sposób. Niestety, jeśli planujesz zwykły płot, to gwarantujemy, że nie będzie on wystarczający. Do tego celu powinieneś użyć elektrycznego pastucha. To narzędzie pozwoli utrzymać zwierzęta z dala od granic działki. Ponadto ograniczy to obecność nieproszonych gości, którzy będą niepokoić twoje stado. Rażące prądem ogrodzenie odstraszy także jelenie, dziki i sarny, które mogą chcieć podejść bliżej pożywienia.
Z czego składa się elektroniczny pastuch?
Pastuch elektryczny składa się z wielu elementów. Podstawowe zestawy to siatka ogrodzenia, uchwyty i elektryzator. Do tego dojdzie kilka dodatków, takich jak włączniki, zestawy do zdalnej kontroli czy dodatkowe zabezpieczenia. Ciekawym wątkiem jest obszar źródeł zasilania. Mogą być one uniwersalne, gdzie napięcie pochodzi z akumulatora, jednak coraz częściej korzysta się z rozwiązań sieciowych. Dają one odpowiednie napięcie od razu po podłączeniu do gniazda prądu zmiennego.
Czy to aby na pewno bezpieczne?
Należy dodać, że takie urządzenia są bezpieczne dla zwierząt i służą jedynie odstraszaniu i ochronie. Większość nowoczesnych modeli posiada łatwo dostępny panel, który pozwala na regulację mocy. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, bo niektóre osobniki mogą być bardziej wrażliwe na działanie prądu. Dzięki temu możesz być spokojny o swoją hodowlę koni.